września 13, 2017

Goodbye days

Goodbye days

Wydawnictwo: Jaguar
Autor: Jeff Zentner
Stron: 416


To właśnie się stało, gdy siedemnastoletni Carver Briggs zniecierpliwiony czekając, na swoich przyjaciół wysłał do nich SMS-a: „Gdzie jesteście, chłopaki? Odpiszcie”. W tym czasie cała trójka jechała już autem, a prowadzący auto Mars postanowił odpisać chłopakowi, który już na nich czekał, jednak wiadomość, która pisał, nigdy nie dotarła... Następnego dnia Carver dowiaduje się, że jego przyjaciele nie żyją, a przy ciele Marsa odnajdują telefon z niedokończoną wiadomością. 


Carver zaczyna mieć wyrzuty sumienia, popada w panikę, że to on spowodował wypadek, gdyby nie jego SMS oni dalej by przecież żyliby dalej, wmawiał sobie chłopak, czując coraz to większy strach ze względu na to, że ojciec Marsa, który jest sędzią i domaga się śledztwa. Sam zaś chłopak staje się stałym bywalcem na pogrzebach, w coraz to gorszy sposób, przeżywając cała tragedie, ból i strach, który się w nim kłębi. W dodatku wszyscy się od niego odsunęli, a jedyni, którzy przy nim zostali to jego starsza siostra, rodzice i była dziewczyna Eliego, jednego z trzech przyjaciół Carvera. 

Książka Jeffa nie należy do łatwych do przeczytania z tego powodu, jaki temat porusza, jest pełna silnych emocji, których doświadczamy na każdym kroku, wpływają na nas i dają możliwość utożsamienia się z głównym bohaterem, który przeżywa tragedie, poznając z każdą strona coraz młodszego chłopaka. Jednak mimo tak ciężkiej sytuacji, którą przeżywa Carver, tocząca się historia daje nam od tego odpocząć. Przedstawiając nam wspomnienia Carvera, które to nam pokazują, jak niegdyś było między nim a jego przyjaciółmi, jak byli zgraną drużyną i każdy na siebie mógł liczyć bez wyjątku. Dzięki czemu każdego z osobna poznajemy, wiemy, co lubili, jacy byli gdzie, a to wszystko jest wmieszane w przygody, jakie sobie przypomina Briggs. Również i są sceny pełne radości czy miłości, które dają nadzieje, że ten dramat się skończy, a młody chłopak wyjdzie z tragedii, jaką przeżywa w swoim wnętrzu. 

„Goodbye days” nie jest łatwa w odbiorze książka, jednak taką ma nie być, gdy jej treść to nie pełna wzrostu i tempa akcja, a historia, z której mamy wynieść wiele. Pokazuje nam jak człowiek z poczuciem winy, w okolicznościach gdzie stracił swoje dotychczasowe życie i wpadł, w koszmar się czuje. Łącząca w sobie wiele powieść, która warto przeczytać, z tego względu, co nam chce ta historia przekazać. Dlatego polecam ją wam, bez cienia wątpliwości, jest to książka, jaka warto mieć w zbiorze przeczytanych książek.

8 komentarzy:

 1. Brzmi zachęcająco. Chętnie przeczytam, co takiego przeżywał w swoim wnętrzu Carver.
  Pozdrawiam :)
  http://czytanie-i-inne-przygody.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Może nie jestem bardzo zainteresowana tą książkę, jednak, gdy nadarzy się okazja, żeby ją przeczytać, to na pewno to zrobię, bo brzmi ciekawie :)

  Pozdrawiam!

  czytelniczkaa97.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki, które wywołują u mnie lawinę emocji :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam wrażenie, że może mi się ona spodobać.
  Myślę, że zapoluję na nią na Krakowskich Targach Książki.
  Pozdrawiam!
  Zapraszam na konkurs, w którym do wygrania egzemplarz książki pt. “Angielka”!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo chce tą książkę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo chciałabym poczuć te silne emocje, jakie gwarantuje powieść. Upatrzyłam sobie ten tytuł w zapowiedziach i nie mogę się doczekać lektury.

  OdpowiedzUsuń
 7. No opis zaciekawił mnie, nie powiem :) jednak do takiej, jak sama to nazwałaś, trudnej książki trzeba mieć nastrój, a ja na razie go nie mam, wiec tytuł zapamiętam i może po niego sięgnę, jak już zdobędę w sobie siły :)
  Pozdrawiam
  zaczytanamona.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Strasznie jestem jej ciekawa! Zwłaszcza po Twojej recenzji :) "Goodbye days" wydaje się jedną z tych młodzieżówek, które są istotne, które skłaniają do przemyśleń i zostają w głowie na dłużej. Z przyjemnością kiedyś po nią sięgnę :)
  Pozdrawiam,
  rude-pioro.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 Podróż do krainy książek , Blogger